Rozhodnutí pořídit si fotovoltaickou elektrárnu může být motivováno mnoha faktory. Ať uvažujete o minimalistické variantě, např. jen pro ohřev teplé užitkové vody nebo se poohlížíte po maximálním využití elektrické energie vč. akumulace a nabíjení elektromobilu, je vhodné ujasnit si dopředu několik bodů.
Vyplatí se mi investice?
Ideálním začátkem je vzít si do ruky vyúčtování za energie a podívat se na roční spotřebu, cenu za vysoký a nízký tarif, kilowatthodinu a distribuci. Dále je potřeba vzít v potaz, že fotovoltaika vyrábí hlavně přes den a spousta lidí je v tu dobu v práci (což se samozřejmě například s příchodem dětí může změnit). Nicméně profil spotřeby může hrát velkou roli ve správném výběru řešení a možností akumulace energie na čas, kdy ji skutečně budete potřebovat. Moderní spotřebiče naštěstí mají funkci odloženého startu, takže myčka, pračka i sušička mohou běžet během dne, kdy nikdo není doma, ale fotovoltaika vyrábí. Fotovoltaická elektrárna bude na střeše několik desítek let, je dobré zvážit nejen aktuální spotřebiče a typ kotle, ale i to, zda výhledově neuvažujete o pořízení například tepelného čerpadla nebo elektromobilu.
Je můj dům vhodný na fotovoltaickou elektrárnu?
Dříve se panely montovaly především na střechy s jižní orientací. S lepším výkonem fotovoltaických panelů, pokročilými technologiemi solárních článků a zvyšujícími se cenami za energie se trend postupně mění. Proto je poslední dobou velmi oblíbená i varianta instalace panelů na východní + západní stranu, aby elektrárna vyráběla především ráno a večer, kdy je víc lidí doma. Kromě orientace střechy je nutné brát v úvahu zastínění střechy například stromy a okolními budovami. Částečné zastínění je možné technicky řešit, ale vždy je výhodnější hledat takové umístění panelů, aby bylo stínění co nejmenší.
Systém může být umístěn na rodinném domě, ale i na jiné stavbě plnící doplňkovou funkci ke stavbě rodinného domu, či jiné speciální konstrukci uzpůsobené tak, aby neomezoval růst vegetace a její údržbu. Pokud jsme už tady nenarazili na nějaký neřešitelný zádrhel, je na čase rozmyslet počet a umístění panelů.
Kolik panelů na střechu?
Mnoho instalačních firem se snaží maximalizovat množství panelů na střeše. To může být výhodné z pohledu maximalizace výtěžnosti střechy. Nicméně umístění panelů má svá pravidla, například bezpečná vzdálenost od hromosvodu, odstupy od vikýřů a jiných konstrukčních prvků apod. Proto je vhodné domluvit schůzku s naším technikem, který udělá přesnou vizualizaci a predikci výroby v daném místě a pro navržený počet panelů.
Mimo výše uvedeného je vhodné nechat střechu posoudit statikem, zda vypočítaný počet panelů včetně konstrukce, střecha skutečně unese.
Schůzka s technikem
Fotovoltaická elektrárna nejsou pouze panely na střeše, ale je to i střídač, podružný rozvaděč a často i baterie, které potřebují svůj prostor, ideálně v technické místnosti. Technik zjistí, zda jsou připravené prostupy v domě nebo je potřeba je připravit. Nabídka na Vaší fotovoltaickou elektrárnu přichází až po této schůzce, kdy s Vámi projdeme vše z výše uvedeného a mnoho dalšího, aby nabídka byla skutečně na míru Vašim potřebám.
Fotovoltaika od beSolar
K našim zákazníkům přistupujeme individuálně a vždy hledáme řešení, která budou dlouhodobě funkční a spolehlivá. Nabízíme odborné konzultace a záruční i pozáruční servis elektráren. Ozvěte se nám.